Idézzük fel a gyerekkorunkat, mutassuk meg gyermekeinknek: szalonnasütés a kertben
Idézzük fel a gyerekkorunkat, mutassuk meg gyermekeinknek: szalonnasütés a kertben
Amint beköszönt a jó idő, hívogat a szabad. Remek családi szórakozás, kikapcsolódás lehet egy jó nyárson sütés ebéd- vagy vacsoraidőben. Gyermekkori emlékeink újra felidéződnek, mikor halljuk a pattogó fa hangját, érezzük a tűz illatát. Eszünkbe jutnak a nyári táborokban eltöltött napok, a tábortűz körüli közös éneklések, a nagypapával való éjszakába nyúló beszélgetések a tűz körül, és az is, amikor nagymama óvó, féltő hangon, már nyolcadjára szólt ki nekünk, hogy ideje lefeküdni, mert holnap korán kell kelni.
Nézzük meg, milyen feltételei is vannak a szalonna szakszerű sütésének!
- A nyárson legyen zsírszalonna, húsos szalonna és hagyma.
- A szalonna azért legyen vegyes (zsírszalonna, húsos szalonna), mert a kenyérre kell némi kicsöpögő zsír, és a húsos részt a gyerekek inkább eszik.
- A tüzet lombhullató, lehetőleg keményfából célszerű megrakni. Brikett hozzáadása lehetséges, de faszenet inkább ne használjunk, mert poroz.
- Kizárólag parázson süssünk, és a parázs legyen legalább 10 cm vastag. Ha egyedül süt az ember, elég egy öl vastag hasábfa; ha négyesben, már legalább két öl kell, és így tovább.
A nyársat természetesen meg lehet faragni vesszőből is, ez remek apa-fia program lehet a sütögetés előtt. Az alapanyagokat úgy tűzzük a nyársra, hogy a két szélső alapanyag a sütés folyamán ne pottyanjon bele a tűzbe. A hagymát mindig érdemes a vágott felével a többi összetevő felé fordítani, így lezárva a nyársat. Ugyancsak jó záróelem a szalonna, hiszen sütés közben összehúzódik, és így nem esnek a tűzbe a közé tűzött, puhuló zöldségek sem. Ha fapálcikára, vagy faragott botra húzzuk az alapanyagokat, azt előtte mindig áztassuk vízbe egy-két órára, így nem gyullad meg, nem ég el.
Mi javasolt a sütéshez?
- szalonna
- hagyma
- paprika
- paradicsom
- kenyér
- burgonya
- alufólia
- só
- vaj
- nyárs
Előkészítés
Lehetőleg ép héjú krumplikat válogassunk ki, ezeket jól mossuk is meg. Ezután egyesével csomagoljuk be őket alufóliába és ha kész a parázs, óvatosan belehelyezhetjük őket.
A szalonnákat vagdossuk be, így húzzuk rá a nyársra. Például hagyma-szalonna-hagyma-szalonna-hagyma. Szalonnát sütni a legjobb parázs felett. Így nem megég, hanem megsül. A zöldségeket süthetjük a szalonnával együtt, de nyersen is fogyaszthatjuk mellé.
Tipp: Amikor elkezdjük sütni a szalonnát, rögtön készítsük oda a szelet kenyeret is! Ennek az a célja, hogy miközben sül a szalonna, a lecsöpögő zsírját a kenyérre lehet csurgatni.
Amikor megsült a burgonya, kenjük meg egy kis vajjal, sózzuk meg, és így fogyasszuk a sült szalonnával és a friss vagy sült zöldségekkel.
Jó étvágyat kívánunk!