Játék a hangokkal – hangjáték vagy podcast készítése

A podcast egy csodálatos lehetőség arra, hogy az interneten kifejezzük, megosszuk másokkal a gondolatainkat. A podcast olyan, mint egy rádióműsor, azzal a különbséggel, hogy élő közvetítés helyett egy podcastot előre rögzít alkotója, majd az internetre tölti fel, hogy bármikor meghallgathassuk. A podcast bármilyen hanganyagot tartalmazhat: beszélgetést, zenét, történeteket, interjút, akár hangjátékot is. Abban különbözik egy sima hanganyagtól, hogy folyamatosan, rendszeresen jelenik meg. Olyan, mint egy online „rádióműsor”, ami rendszeresen tesz közzé újabb epizódokat egy podcasttárhely-szolgáltatón keresztül. Ezekre az epizódokra a hallgatók feliratkozhatnak RSS-csatornán, vagyis a hírfolyamukba kérhetik azokat. Podcastot bármilyen témáról lehet készíteni, és akár egy okostelefonnal is felvehetjük a hanganyagokat.

Miért érdemes podcast csatornát indítani? Hogy eljuttassuk a véleményünket másokhoz, megosszuk gondolatainkat.

Podcast csatorna elindítása lépésről lépésre:

  1. A téma, műfaj kitalálása (tervezhetünk akár egy hosszabb blokkot is).
  2. Háttérkutatás, forgatókönyv-írás, zene keresése, zörej-kellékek beszerzése.
  3. Műsorfelvétel: mobiltelefon (esetleg mikrofon).
  4. Műsorszerkesztés: mobilon vagy ingyenes hangvágó programmal (Audacity).
  5. Az epizódok feltöltése egy podcasttároló oldalára – kép beállítása.
  6. Reklám, terjesztés (Facebook, Instagram stb.)

 

A videó segít elindulni a podcast világába, segítséget nyújt, honnan tölthetünk le jogtiszta hangokat és zenéket, ingyenes online képszerkesztő és hangvágó programhoz is ad ajánlást, hogy személyre szabott és profi csatornánk lehessen.

A szöveges tartalom és a videó az Online Erzsébet-játékok részeként a Digitális Jólét Program és Digitális Gyermekvédelem keretein belül készült.

 

Kiemelt kép forrása: canva.com