Menő szakmákat ismerhetnek meg a diákok a tavaszi Erzsébet-táborokban
Hírek
A tavaszi Erzsébet-táborokban a diákok a pályaválasztáshoz is inspirációt kaphatnak: interaktív bemutatókon ismerhetik meg különböző foglalkozások, hivatások alapjait a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal és a szakképzési centrumok közreműködésének köszönhetően. A Szakma-sziget standjain bepillantást nyerhetnek több szakmába. Sőt, akár ki is próbálhatják magukat.
Továbbtanulás előtt az egyik legnagyobb kihívás megtalálni azt a hivatást, amely nemcsak érdekes, de hosszú távon is biztos alapot adhat a boldoguláshoz. Ebben segít a tavaszi ottalvós osztálykirándulások egyik újdonsága, a szakképzési centrumok interaktív bemutatója, ahol a különféle szakmák világát izgalmas, élményalapú programokon fedezhetik fel a fiatalok.
A Szakma-sziget elnevezésű programon szinte expo-jellegű esemény helyszínévé alakul át a tábori színházterem és sportcsarnok aulája. A diákok turnusonként változó foglalkozásokon keresztül nyerhetnek betekintést egyebek mellett a turizmus-vendéglátás, a műszaki terület (informatika, robotika), az egészségügy, az oktatás, a szépészet, a fa- és bútoripar, a környezetvédelem és a vízügyi ágazatok kulisszatitkaiba. A standokon szakemberek várják őket, akik játékos, interaktív feladatokon keresztül mutatják be hivatásukat és választ adnak a diákok kérdéseire is.
Az első két turnusban a Székesfehérvári Szakképzési Centrum képviselői avatták be őket a szakmák fortélyaiba az alábbi standokon.
- Turizmus-vendéglátás – a diákok izgalmas foglalkozáson ismerhették meg a zöldségfaragás és a marcipánformázás alapjait, amely során akár műalkotásokat is készíthettek, miközben olyan hasznos készségeket sajátíthattak el, amelyeket akár otthon is kamatoztathatnak.
- Műszaki ágazat – a technológia szerelmesei kipróbálhatták magukat robotautó- és LEGO-robot programozásban, sőt, még saját androidos játékprogram készítésébe is bepillanthattak.
- Szépészet és egészségügy – a haj- és sminkkészítés, a hennázás, valamint az elsősegélynyújtás alapjaiba is betekinthettek a résztvevők, kipróbálhatták a sebkötözés különféle formáit, a bátrabbak akár szimulált sebet is készíthettek.
- Rendészet – önvédelmi gyakorlatok, eszközbemutatók és rendészeti ismeretek várták a fiatalokat, akik játékosan és egyben tartalmasan tapasztalhatták meg, milyen is ez a hivatás.
- Honvéd Kadét program – lézerpuskás céllövészet és a honvédelmi életforma izgalmas világa várta a diákokat.
A tavaszi Erzsébet-táborok további turnusaiban a Veszprémi, a Pápai, a Siófoki és a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum kínál lehetőséget a fiataloknak a tájékozódásra. Az élményalapú bemutatókon egyebek mellett digitális foglalkozást tartanak a diákoknak a műszaki szakma képviselői 3D nyomtatással és áramkörépítéssel, a környezetvédelmi és vízügyi szakemberekkel pedig vízminták kémiai vizsgálatát végezhetik el a fiatalok. A fa- és bútoripar iránt érdeklődő diákoknak fajáték- és ördöglakat-készítésben lehet részük, de megtanulhatják a zárszerelést is. Az oktatásban dolgozók interaktív kártyajátékokon keresztül mutatják meg nekik a tanári pálya szépségeit és kihívásait, a kereskedelem-logisztika szakma standján útvonaltervezés, súly-hossz megbecsülésére épülő tippjáték, zöldség- és gyümölcsfelismerés várja a részt vevő osztályokat. A rendészeti ágazat önvédelmi bemutatóval és nyomozati interaktív játékokkal fogadja a diákokat. A pincérek segítségével ügyességi feladatokban, koktélkészítésben, szalvétahajtogatásban is kipróbálhatják magukat a gyerekek, a szakácsok a gyümölcssaláta-készítés és a flambírozás titkait mutatják meg nekik, az egészségügyi standon újraélesztési gyakorlatot is végezhetnek, a szépészeti ágazat szakemberei pedig fonástechnikákat, körömdíszítést vagy akár fürdőbomba-készítést is megtanítanak az érdeklődőknek.
Az Erzsébet-táborok kormányzati támogatással valósulnak meg, ezért rendkívül kedvezményes lehetőséget kínálnak a családok számára gyermekük kikapcsolódásához és teljes ellátásához. Mint minden Erzsébet-tábortípus esetében, a tavaszi Erzsébet-táborokban is a gyermekek jelképes, mindössze 1000 forint – úgynevezett részvételi biztosíték – befizetésével vesznek részt. A diákok teljes ellátásban részesülnek, modern szállás, napi ötszöri (speciális igényeket is kiszolgáló) étkezés, valamint sokszínű és tartalmas programkínálat vár rájuk, továbbá szükség szerint egészségügyi ellátás is. Az osztálykirándulásokon mintegy 30-féle aktivitás érhető el, ezek között hangsúlyosak a tantárgyakra épülő élménypedagógiai és ismeretterjesztő foglalkozások, a közösségépítés, a kikapcsolódás, valamint a kulturált szórakozás szerepe. Fontos cél, hogy a gyerekek tábori többletélményei, így a tavaszi Erzsébet-táborok programjai is hozzájáruljanak a sikeres életút gyermekkori megalapozásához.