Játékajánló – A mi házunk
„A mi házunk” a szociális és állampolgári kompetenciák fejlesztését szolgáló és az együttműködést segítő beltéri játék, amit 12 éven felüli gyermekek számára javaslunk. A lebonyolításához legalább 20 percre van szükség, ezt a kezdés előtt mindig érdemes szem előtt tartani. Már 4 játékossal és 1 játékvezetővel el lehet indítani a játékot.
Teendők játék a kezdete előtt:
- Ismertessük a gyerekekkel a játékszabályokat és a feladatokat. Mindig győződjünk meg arról, hogy mindenki érti-e a játék menetét, és hagyjunk lehetőségeket a kérdésekre.
- Nagyobb létszám esetén (pl. 20 főnél) kisebb csoportokra bontás (legfeljebb 8 fő legyen egy csoportban).
Eszközigény:
- Papír
- Íróeszköz
Játék leírása:
- A gyerekcsoportnak kiosztjuk a papírlapokat és egy íróeszközt. A gyerekek leírják a házirendet, illetve a ház terveit.
- A játékosok feladata, hogy közösen megálmondjanak egy házat, amelyben együtt fognak lakni. Tervezzék meg a ház szintjeit (ha több szintes), kertet (ha igényük van rá), berendezést, bármit hozzátehetnek, ami eszükbe jut és közösen tudnak róla dönteni.
- Ha a tervek elkészültek, hozzák meg a saját szabályaikat, amelyek alapján tudnának együtt élni a házban. Ezekben együtt kell konszenzusra jutniuk. Ki, milyen szerepeket vállalna a közös háztartásban?
Játék lezárása:
- A játék egy beszélgetéssel zárul, ahol fény derülhet arra, hogyan tudtak együttműködni a gyerekek, illetve, milyen kompromisszumokat kötöttek a közös szabályrendszer felállításában.
- Kiderülhet az is, hogy ki volt az, aki vezette a beszélgetést, irányította a társait, volt-e fő döntéshozó, illetve volt-e olyan, aki minden felvetést elfogadott vagy kevésbé szólt bele a szabályok megalkotásába.
- Érdemes tovább gondolkodni a gyerekekkel, hogy milyen értékrendet tükröz a közösen megalkotott szabályrendszer.
A játékvezetés során érdemes figyelni:
- Ha a gyerekek elakadtak, lehet nekik segíteni, hozhatunk példákat a szabályok kialakításakor, ami gondolatébresztő lehet a gyerekek számára is (például étkezések alatt tilos a telefon használata; ha nem vagyunk a szobában, mindig lekapcsoljuk a villanyt, stb.).
Feldolgozást segítő kérdésjavaslatok:
- Hogy érezted magad játék közben?
- Együtt tudnál élni a felállított szabályokkal és a többiekkel a közös házatokban? Miért?
- Milyen mértékben sikerült figyelembe venni mindenki akaratát, kívánságát?
- Mindenki elfogadta a szabályokat és a ház tervezetét?
- Volt olyan, amivel nem értettél egyet, a többiek viszont igen?
- Milyen kompromisszumokat kötöttetek?
- Neked volt olyan ötleted, ami mindenkinek tetszett?
Kiemelt kép forrása: pixabay.com