Játékajánló – Agytorna
Az „Agytorna” a matematikai kompetenciák fejlesztésére alkalmas, elmemozdító játék, amit 10 éven felüli gyermekek számára ajánlunk. A lebonyolításához csupán papírra és ceruzára, 3 játékosra, 1 játékvezetőre és egy kisebb teremre vagy szobára van szükségünk.
Teendők a játék kezdete előtt (kevesebb mint 5 perc):
- Játékszabályok, feladatok érthető átadása.
- Szavak és számsor kiválasztása.
- Eszközök kiosztása.
Eszközigény:
- Papír
- Ceruza
Játék leírása:
A játék célja a figyelem fejlesztése. Érdemes hosszú távon többször elvégezni a gyakorlatot, hogy látható legyen a fejlődés.
Minden gyermek kap egy papírt és egy ceruzát. A korosztályok figyelembevételével a játékvezető felírja egy számsor kezdő tagjait (például 1, 2, 3… 55, 56, 57… 100, 101, 102).
A gyerekek feladata, hogy „start” vezényszóra kezdjék el leírni a látott számokat, illetve, helyesen folytassák azt egészen addig, amíg meg nem hallják, hogy „állj”. A cél, hogy ez idő alatt minél tovább eljussanak.
A játék nehezítése, hogy amíg a játékosok írnak, a játékvezető szavakat mond, amit a gyerekeknek a számsor írása közben meg kell jegyezniük (nem írhatják le). Csak akkor kezdhetik a szavakat emlékezetből leírni, ha meghallották az „állj” vezényszót Első lépésként a számsort ellenőrizzük: közösen mondjuk a számokat, és akinek elfogyott vagy rontott, csendben marad. Aki a legtovább jutott, az lesz a győztes. Ezután a szavak ellenőrzése következik.
Játék lezárása:
- A játék az ellenőrzéssel zárul.
- Eredmények megbeszélése.
A játékvezetés során érdemes figyelni:
- Kisebb korosztálynál kevesebb, és egyszerűbb szavakkal dolgozni, míg nagyobbaknál növelhetjük ezek számát és összetettségét.
Feldolgozást segítő kérdésjavaslatok:
- Hogy érezted magad játék közben?
- Mennyire érezted nehéznek a feladatot?
- Nehéz volt egyszerre két dologra koncentrálni? Miért?
- Melyik részét érezted nehezebbnek a játéknak: azt amikor írni kellett a számokat, vagy amikor mindeközben a szavakra kellett figyelned?
Kép forrása: pixabay.com