Játékajánló – Holnap ha hozzád indulok…
Most egy kommunikációt és improvizációs készséget fejlesztő játékot mutatunk be, amit 6 éven felülieknek ajánlunk. A kis helyigényű játék során 1 játékvezetőre és legalább 4 játékosra van szükség ahhoz, hogy igazán élvezetes legyen a közös időtöltés. A játékidő legalább 10 perc, de addig lehet játszani, amíg a gyerekeknek tetszik.
Teendők játék kezdése előtt:
- Ismertessük a gyerekekkel a játékhoz kapcsolódó szabályokat és feladatokat. Mindig bizonyosodjunk meg róla, hogy mindenki érti a játék menetét és hagyjunk lehetőségeket a kérdéseknek.
- A játékosok kényelmesen helyezkedjenek el körben székeken vagy párnákon, ha szabadban játszunk, akkor a fűben.
Eszközigény:
A játék nem igényel eszközöket.
Játék leírása:
A gyermekek kényelmesen helyezkedjenek el egy körben, majd a játékvezető a következőkkel kezdi el a játékot: „Holnap, ha hozzád indulok, magammal viszek egy bőröndöt” (vagy bármi mást, például almát, sapkát, kiskutyát stb.), majd mutat egy tárgyhoz illő mozdulatot. A körben a következő játékos pedig így folytatja: „Holnap, ha hozzád indulok, magammal viszek egy bőröndöt…” és közben mutatja a játékvezető által kitalált mozdulatot, majd hozzáteszi „…és egy sálat”, majd ő is mutat egy saját mozdulatot. A harmadik megismétli a tárgyakat és a hozzárendelt mozdulatokat, majd ő is hozzá mond és mutat egy újabb dolgot, és így tovább.
Fontos, hogy mindenkinek a pontos sorrendben kell elsorolnia, hogy miket visz magával. Ha valaki hibázik, kiesik a játékból. Amikor az utolsó játékos befejezte, akkor újra az első következik. A játék akkor ér véget, amikor már csak két játékos marad.
A játék egy másik nehezített verziója, amikor a játékosok csak egy adott témán belül választhatnak a játékosok. Például, ha „Holnap, ha bemegyek a színházba, viszek magammal…” – ekkor csak színházzal kapcsolatos dolgot (reflektor, szék, színész, mikrofon, stb…) lehet választani.
Játék lezárása:
A játék közös beszélgetéssel zárul.
Feldolgozást segítő kérdés javaslatok:
- Milyen nehéz volt a feladat?
- Melyik volt nehezebb: megjegyezni a szöveget és a sorrendet, vagy a mozdulatot végig ismételni?szöveg megjegyzése, vagy a mozdulaté?
A játékvezetés során érdemes az alábbiakra figyelni:
- A játékok felvezetésénél fontos a hangulat megteremtése, a csapat összefogása, lelkesítése.
- Feszültség esetén hagyjunk időt az átbeszélésre, az esetleges konfliktusok feloldására.
- Vegyük szigorúan a szabályokat.
Kép forrása: https://pixabay.com/hu/