Játékajánló – Betűjáték
Betűjáték
A „Betűjáték” a kulturális tudatosságot és kifejezőkészséget erősítő, elmemozdító játék a betűkkel. 8 éves kortól ajánljuk, legalább 5 gyermek és 1 játékvezető részvételével. Nem igényel nagy teret, így bárhol játszható kevés előkészülettel.
Teendők a játék kezdete előtt (több mint 10 perc):
- Ismertessük a gyerekekkel a játékhoz kapcsolódó szabályokat és feladatokat. Mindig bizonyosodjunk meg arról, hogy mindenki érti-e a játék menetét és hagyjunk lehetőséget a kérdésekre.
- A játékhoz szükséges betűkártyák előkészítése.
Eszközigény:
- Betűkártyák
- 2 db dobókocka
Játék leírása:
- A játékot ki lehet próbálni eleinte csak egy kockával, és ha már jól megy, akkor használhatunk egy másikat is. A játékosok húznak egy betűt a betűkészletből és dobnak a dobókockával. Ahányat dobtak, annyi szót kell mondaniuk, ami a kihúzott betűvel kezdődik.
Készítsük ki a betűkészletet. A játékosok húznak egy-egy betűkártyát, majd dobnak a dobókockákkal. Amekkora számot dobtak, annyi szót kell alkotniuk a kihúzott betűvel kezdődően.
Ügyeljünk arra, hogy ne csak főneveket mondjanak a játékosok. Fontos, hogy a résztvevők megjegyezzék a szavaikat. Ez azért lényeges, mert a következő körben mindenkinek alkotnia kell egy mondatot a megjegyzett szavakból, így vicces alliteráló mondatok születhetnek. A mondatalkotásnál a szavakat lehet ragozni és apróbb változtatásokat is lehet eszközölni.
Mindenkinek lesz a kör végére minimum 1 és maximum 6 darab azonos betűvel kezdődő szava.
Ha valamelyik játékosnak csak 1 szava van az első kör után, vagy nehéznek találja a feladatot, akkor más játékos szavát is felhasználhatja a mondat megalkotásához.
Ha mindenki elmondta az összes kitalált mondatot, a játéknak vége. Ha igény van rá, akkor a játékostársak szavaiból alkothatunk mondatokat, vagy folytatódhat a játék újabb betűkártyák felhasználásával.
Játék lezárása:
- A játék akkor ér véget, amikor a gyerekek elmondták az összes általuk kitalált mondatot/szót.
- Mindenki próbálkozhat a többiek szavaival is, ha van igény rá.
- Ha van kedvük, lehet több kört játszani más betűkkel.
A játékvezetés során figyelni kell:
- Ha valakinek nehezebben megy a szó/mondatalkotás, segítsünk neki.
Feldolgozást segítő kérdés javaslatok:
- Hogyan érezted magad játék közben?
- Könnyű volt mondatot alkotnod?
- Kinek a mondata tetszett a legjobban?
- Mely kezdőbetűkkel mondanál legszívesebben szavakat?
Forrás: http://jatek.gyujtemeny.net/jatekszabaly/oldal/80.php
Kiemelt kép forrása: pixabay.com