Játékajánló – Saját címer
A kommunikációt fejlesztő, ismerkedést segítő „Saját címer” játékot bárhol megszervezhetjük, ahol íráshoz, rajzoláshoz alkalmas környezetet tudunk kialakítani, de elsősorban beltéren javasolt, kis helyigényű játék. Kisebb csoportban már játszható, legalább 4 fővel és a játékvezetővel. A játékidő legalább 20 perc.
Teendők a játék kezdete előtt (kevesebb mint 5 perc):
- Ismertessük a gyerekekkel a játékhoz kapcsolódó szabályokat és feladatokat. Mindig bizonyosodjunk meg arról, hogy mindenki érti-e a játék menetét és hagyjunk lehetőségeket a kérdésekre.
- A játékosok kényelmesen helyezkedjenek el úgy, hogy mindenkinek legyen meg a saját személyes tere a gondolkodáshoz, íráshoz.
- Az előkészített eszközöket osszuk ki a gyerekeknek.
Eszközigény:
- Papírlapok
- Íróeszközök: színes filctollak, ceruzák, zsírkréták
- Színesítő (opcionális) eszközök: nyomda, matrica
Játék leírása:
- Mindenkit kérjünk meg, hogy képzeljen el egy saját országot, ami csak az övé, használja a fantáziáját, nyugodtan gondolja át, milyen lenne ez a világ. Emellett gondoljon 2-3 nagyon kedves emlékre az életéből, ami boldoggá tette. Ez bármi lehet, kisebb vagy nagyobb dolog is (pl.: testvére született; kapott egy kiskutyát, kitűnő lett az iskolában, vagy írt egy jó dolgozatot).
- Ezután a játékosoknak az a feladata, hogy alkossák meg a saját országuk címerét a saját 2-3 meghatározó emlék alapján.
- A gyerekek nevezzék is el az országukat.
- Adjunk egy időkeretet (min. 15 perc), amin belül tervezni, rajzolni lehet. Ezt az időt, ha szükséges, meghosszabbíthatjuk.
- Ha mindenki elkészült, a gyermekek egyesével mutassák be saját címerüket a csoportnak. Az országot bemutató játékos mesélje el, hogy milyen lenne az országa, milyen fontos emlékeket szerzett eddig, mik azok az egyéb fontos dolgok, amiket szeret és beépítene a címerébe.
A játék közös beszélgetéssel zárul.
A lezárást segítő kérdésjavaslatok:
- Mennyire tudsz azonosulni a saját címereddel?
- Boldogok lennének a te országodban élő emberek?
További tippek a játékvezető számára:
A játékvezetés során figyelni kell:
- Figyeljünk arra, hogy ne zavarják egymást a gyerekek az alkotásban.
- Hívjuk fel a figyelmet, hogy mindenki figyeljen a másikra, amikor bemutatja a saját címerét.
- Előfordulhat, hogy lesz olyan részt vevő, akit elragadnak az érzelmei, ha esetleg eszébe jut egy pozitív emlék, de utólag lehet, hogy az már szomorúsággal tölti el, ilyenkor szenteljünk külön figyelmet a gyermeknek, érezze magát biztonságban, érezze, hogy meghallgatjuk és mellette vagyunk, fogadjuk el.
- Figyeljünk az időkeretekre, ha valakinek szüksége van még pár percre, hosszabbítsuk meg a feladatra szánt időt.
Kép forrása: pixabay.com