Játékajánló – Szavak nélkül
JÁTÉKAJÁNLÓ – SZAVAK NÉLKÜL
A „Szavak nélkül” a kulturális tudatosságot és kifejezőkészséget fejlesztő, dramatikus játék. Legalább 5 játékos és 1 játékvezető részvételével ajánlott, 12 éves kor felett. Kis helyigényű játék, így beltéren és a szabadban egyaránt játszható.
Teendők a játék kezdete előtt:
- Ismertessük a gyerekekkel a játékszabályokat és a feladatokat. Mindig bizonyosodjunk meg arról, hogy mindenki érti-e a játék menetét, és hagyjunk lehetőségeket a kérdésekre.
- A gyerekek körben helyezkedjenek el.
Játék leírása:
- A játék alkalmas a nonverbális kommunikáció fejlesztésére.
- A játékvezető kiválasztja a kezdő játékost. Neki az lesz a feladata, hogy sorban odamegy a játékosokhoz és tetszés szerint kiválasztott érzéseket, gondolatot, üzenetet közöl velük szavak nélkül, csak nonverbálisan.
Például ez lehet egy olyan megnyilvánulás, amikor figyelmességből megsimogatjuk a másik vállát, vagy elcsodálkozunk, esetleg csalódottak vagyunk stb.
- A gyakorlatban meghatározhatjuk akár azt is, hogy csak gesztikulációt használhatnak, vagy csak érintéssel/mimikával kommunikálhatnak.
- A játék egyik változatában akár úgy is játszhatunk, hogy a játékvezető mond különböző érzelmeket (gyermekenként egyet), amiket meg kell jeleníteni, a többieknek pedig ki kell találniuk. Akár elképzelt szituációt is köthetünk hozzá, amit könnyebb beazonosítani és eljátszani. Egy gyermek többször is szerepelhet.
Játék lezárása:
- A játék egy közös beszélgetéssel zárul az érzelmekről, kommunikációról, információtorzulásról.
- A játék végén mindenkiről „seperjük” le ezeket az eljátszott érzelmeket, hogy ne maradjanak benne a szerepekben (akár negatív, akár pozitív).
A játékvezetés során érdemes figyelni:
- Próbáljuk meg bátorítani a gyerekeket, hogy mindenki vállaljon legalább egy kört.
- Hagyjunk időt a játék végén a beszélgetésre, feszültségoldásra.
- Figyeljünk arra, hogy ha esetleg előfordul negatív érzelemközvetítés, akkor azt érdemes kiemelni, hogy nem személyre szóló, nem szabad komolyan venni, senkiben ne maradjon emiatt rossz érzés.
Lezárást/feldolgozást segítő kérdésjavaslatok:
- Hogy érezted magad a játék közben?
- Mennyire volt nehéz szavak nélkül az érzéseidet közvetíteni?
- Szerinted mindenki pontosan tudta/átérezte a te pillanatnyi gondolataidat/érzéseidet, amiket szavak nélkül próbáltál megjeleníteni?
- Volt olyan, aki félreértett? Szerinted miért?
- Neked lenne új ötleted olyan érzelmekre, üzenetre, amelyek eddig még nem jelentek meg? Te hogyan tudnád megjeleníteni?
- Milyen érzés pozitív érzelmet közvetíteni/fogadni?
- Milyen érzés negatív érzelmet közvetíteni/fogadni?
Kiemelt kép forrása: pixabay.com