Játék – Sudoku
LETÖLTHETŐ SUDOKU
A „Szóbeszéd” az anyanyelven folytatott kommunikáció fejlesztésére szolgáló, elmemozdító játék, amit 12 éven felüli gyermekek számára ajánlunk. Mire lesz hozzá szükségünk? Egy nagyobb térre akár kint, akár bent, legalább 4 játékosra, egy játékvezetőre és némi előkészületre.
Teendők a játék kezdete előtt (5-10 perc):
Eszközigény:
Játék leírása:
A játék célja országunk, hazánk történeteinek megismerése játékos formában, így a szöveg kiválasztásánál ügyeljünk arra, hogy szorosan kapcsolódjanak Magyarországhoz, a magyarsághoz (ezen belül bármilyen témát ki lehet választani: művészet, történelem, sport stb.).
A csapat egyik tagja (mesélő) kap egy szöveget, amit fel kell olvasnia a következő társának. Fontos, hogy ne olvassa gyorsan, figyeljen arra, hogy érthető legyen. A többiek addig olyan távolságban helyezkednek el, hogy ne hallják a történetet, vagy esetleg bedugják a fülüket.
A második játékos feladata emlékezetből továbbadni a lehető legtöbb információt a soron lévő csapattársának. A sor az utolsó gyermekig folytatódik, akinek elő kell adnia a történetet.
Az eredeti szövegben a játékvezető előre kiválaszt pár szót, melyek elhangzása esetén a csapat pontot kap (a kiválasztott szavakról a játékosok nem tudnak).
Például: A farsangról: Az ünnep keddjén összegyűltek a pásztorok. Végig vonultak a falun, mindenütt bort, fánkot, babot, diót kaptak. Olyan sokat az utóbbiból, hogy később zsákszámra adták el. Nemcsak a házaknál ittak a pásztorok bort, otthonra is vihettek magukkal. Farsang estéjén batyusbált tartottak. A hajadonok, illetve legények és a házasok számára is külön rendeztek bált. Ki-ki a batyujában vitt magának vacsorát, amelyet a mulatság során fogyasztott el. A böjti időszakban húsvétig (hét hét) tilalmas volt bált rendezni, ezt szigorúan be is tartották.
Játék lezárása:
A játékvezetés során érdemes figyelni:
Feldolgozást segítő kérdések:
Kiemelt kép forrása: pixabay.com